Polecamy



Newsletter

Klub Wtorkowy - strona archiwalna

Kino Odkrywców Historii

SPOTKANIA ↩

Gościem Klubu była dr Karolina Wanda Olszowska (historyk, asystent badawczy w Instytucie Historii UJ, prezes fundacji Instytut Badań nad Turcją).

Spotkanie Krakowskiego Klubu Wtorkowego w Pubie Róg Brackiej i Reformackiej, ul. Reformacka 3 we wtorek, 12 marca 2024 r., o godz. 18:00.
„Stosunki turecko-amerykańskie i turecko-sowieckie w latach 1945-1952”.
 Spotkanie prowadził Jan Dawidowicz (Wydawnictwo ARCANA).
***
Książka podejmuje problematykę stosunków bilateralnych turecko-amerykańskich i turecko-sowieckich w latach 1945-1952, czyli od ostatnich miesięcy II wojny światowej aż do przystąpienia Turcji do struktur Paktu Północnoatlantyckiego. Autorka zwróciła uwagę na ich wzajemne wpływanie na siebie, a także obaliła narosłe mity o jednoznacznym opowiedzeniu się Turcji po zachodniej strefie wpływów jeszcze pod koniec lat 40. XX wieku oraz wielkości amerykańskiej pomocy dla Ankary. Przeanalizowanie dokumentów archiwalnych w sześciu różnych językach umożliwiło szerokie spojrzenie na badane zagadnienie, a jednocześnie doskonale ukazało balansującą politykę zagraniczną Republiki Turcji, z którą wiele podobieństw można odnaleźć również współcześnie. Publikacja skierowana jest nie tylko do historyków i politologów, ale do wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o współczesnej Turcji i zrozumieniem procesów zachodzących w tamtejszej polityce w momencie, gdy świat dzielił się na dwie strefy wpływów, a Turcja stawała się drugą najsilniejszą armią w NATO, którą znamy współcześnie. 
***
Karolina Wanda Olszowska – historyczka, turkolożka, doktor nauk humanistycznych, asystent badawczy w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współfundatorka i prezeska fundacji Instytut Badań nad Turcją. Autorka podcastów o Turcji W szpilkach dookoła świata. Jej zainteresowania badawcze dotyczą historii Turcji w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej oraz zimnej wojny, historii Turczynek na przełomie Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji, a także analizy współczesnej polityki tureckiej.

Relacja filmowa:

Galeria